Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II SA/Po 1078/12

 

Dnia 14 marca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2013 roku sprawy ze skargi E. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2012 roku Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2012 r., nr [...] Wójt Gminy K. odmówił E. Ł. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wnioskowanego na J. N..

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż E. Ł. w dniu 19 lipca 2012r. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia łub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad J. N.. Organ ustalił, iż E. Ł. nie jest spokrewniona z J. N. w pierwszym stopniu pokrewieństwa, a zatem zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie ciąży na niej obowiązek alimentacyjny względem niego. J. N. jest bratem matki E. Ł. (jej wujem).

W tym stanie rzeczy organ uznał, w świetle treści art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wnioskowane świadczenie pielęgnacyjne E. Ł. nie przysługuje.

W odwołaniu od powyższej decyzji E. Ł. wskazała, iż J. N. jest osobą niepełnosprawną wymagającą stałej opieki i nie ma bliskiej rodziny, która mogłaby taką opiekę sprawować. Wskazała, iż jest jego opiekunem prawnym. Strona podniosła także, iż jakkolwiek nie ciąży na niej obowiązek alimentacyjny w stosunku do wuja, lecz jest ona członkiem jego rodziny i wchodzi krąg spadkobierców po wuju. Tym samym zastosowanie do niej znajdzie przepis art. 17 ust 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Powołała się także na orzecznictwo sądowe, zgodne z którym odmowa przyznania świadczenia w związku z opieką nad wujem, stryjem, ciotką, jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości i w związku z tym jest bezzasadna i powinna zostać zmieniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00