Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 marca 2013 r., sygn. I SA/Po 985/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant referent stażysta Monika Wiza po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie sprawy ze skargi P. A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego P.A. kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] P. A. zwrócił się do Ministra Finansów reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów sp. z o.o. na udziały nowotworzonej sp. z o.o.
Na wstępie opisu zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że mieszka w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Posiada udziały w spółce z o.o., które stanowią jego majątek osobisty i nie są wykorzystywane wprowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Udziały te wnioskodawca zamierza wymienić na udziały w nowotworzonej spółce z o.o., której siedziba będzie mieścić się na terytorium Polski, i która podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (wartość nominalna objętych w zamian za aport udziałów sp. z o.o. równa jest wartości rynkowej udziałów wnoszonych). Wnioskodawca zaznaczył, że udziały w nowopowstałej spółce z o.o. będą stanowiły jego majątek osobisty i nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Ponadto autor wniosku wskazał, że jednocześnie z nim (w tym samym dniu) wymiany swoich udziałów w istniejącej spółce na udziały nowopowstałej spółki dokonają pozostali wspólnicy istniejącej spółki. Wyjaśnił, że pozostali wspólnicy to osoby fizyczne i prawne zamieszkałe/mające siedzibę w Polsce i podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right