Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 marca 2013 r., sygn. III SA/Łd 1111/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Protokolant Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2013 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia do służby w Policji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...]., nr [...]; 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. na rzecz D. J. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 163 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) w związku z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. z 2011 r., nr 287, poz. 1687 ze zm.), Komendant Powiatowy Policji w K. odmówił przywrócenia do służby st. sierż. w stanie spoczynku D. J..

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, że w dniu 20 czerwca 2012 r. wpłynął wniosek pełnomocnika D. J. o uchylenie decyzji o zwolnieniu ze służby i przywrócenie do służby w Policji D. J.. Jako podstawę wniosku wskazano art. 42 ust. 1 ustawy o Policji w związku z art. 163 Kodeksu postępowania administracyjnego. We wniosku pełnomocnik podnosił, że zwolnienie D. J. ze służby w Policji ze względu na jego chorobę (przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C) jest niezgodne z art. 60 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Na zasadzie analogii powołał się na tezę wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 listopada 2009 r. sygn. P 61/08, zgodnie z którą § 57 pkt 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. 1991 r. nr 79, poz. 349 ze zm.) w zakresie, w jakim powoduje uznanie policjanta za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV bez względu na stan zdrowia, jest niezgodny z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnomocnik strony podnosił również możliwość zakażenia się wirusowym zapaleniem wątroby swego mocodawcy w trakcie pełnienia służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00