Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 marca 2013 r., sygn. II SA/Lu 65/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 marca 2013 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Wojewody z dnia [...], nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji udzielającej pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] nr [...] II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Wojewody na rzecz A. K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2012 r., nr [...] Starosta [...] stwierdził z urzędu wygaśnięcie decyzji Naczelnika Gminy P. W. z dnia [...] marca 1988 r., nr [...], udzielającej A. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego na działce nr ewid. [...], położonej w miejscowości S., gmina P. W.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] marca 2012 r. K. B. złożył w Starostwie Powiatowym w [...] pismo, w którym domagał się rozbiórki starego budynku mieszkalnego usytuowanego na działce nr [...] w miejscowości S., stanowiącego obecnie własność A. K. Organ wskazał, że obowiązek rozbiórki przedmiotowego budynku był warunkiem pozwolenia na budowę udzielonego A. K. decyzją Naczelnika Gminy P. W. z dnia [...] marca 1988 r., nr [...]. W toku postępowania inwestor oświadczył, że budowa nowego budynku mieszkalnego (objętego powyższym pozwoleniem na budowę) została zakończona, lecz nie dokonał on formalnego oddania do użytkowania tego obiektu, a nadto nie dokonał rozbiórki starego budynku mieszkalnego zlokalizowanego na jego działce. W związku z powyższym organ I instancji uznał, że inwestor przerwał budowę budynku objętego powyższym pozwoleniem na budowę na czas dłuższy niż trzy lata, przez co decyzja ta wygasła z mocy prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00