Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 21 marca 2013 r., sygn. III SA/Gd 14/13

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2013 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Cz. na czynność Naczelnika Urzędu Celnego w przedmiocie objęcia towarów depozytem celnym postanawia 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącej "A" Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Cz. 200 (dwieście) złotych uiszczonych tytułem wpisu od skargi.

Uzasadnienie

W dniu 25 października 2012 r. agencja celna "A" Sp. z o.o. z siedzibą w W. reprezentująca firmę "B" Sp. z o.o. w Cz. zgłosiła do procedury tranzytu towar - - zabawki z tworzyw sztucznych (zestawy klocków) w ilości 800 szt., o łącznej wartości 6 719,20 USD w Oddziale Celnym Terminal Kontenerowy w G..

Protokołem o zawieszeniu zwolnienia lub zatrzymania towaru z dnia 5 listopada 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego, powołując się na art. 9 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1383/2003 z dnia 22 lipca 2003r. dotyczącego działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejmowanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa (Dz. U. UE. L. 03.196.7) w związku z art. 58 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE. L. 92.302.1 ze zm.), dalej zwanego WKC, zatrzymał objęty powyższym zgłoszeniem towar na okres 10 dni roboczych oraz wezwał agencję celną "A" Sp. z o.o. z siedzibą w W. reprezentującą firmę "B" Sp. z o.o. w Cz., do wydania tego towaru. Podstawą takiego działania było podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej firmy L..

W protokole tym zaznaczono, że jeżeli w określonym w protokole terminie urząd celny nie zostanie powiadomiony o wszczęciu postępowania mającego ustalić, czy nastąpiło naruszenie prawa własności intelektualnej na mocy prawa krajowego, towary zostaną dopuszczone lub ich zatrzymanie zostanie zakończone. Okres ten może być przedłużony o maksymalnie 10 dni roboczych w stosownych przypadkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00