Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. I SA/Wr 1532/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca.), Protokolant: Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z/s w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. utrzymująca w mocy orzeczenie Naczelnika Urzędu Celnego we W. określające spółce A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu Jeep Grand Cherokee [...].
Jak wynikało z akt sprawy skarżąca na podstawie faktury z dnia [...] stycznia 2008 r. nabyła wewnątrzwspólnotowo opisany wyżej samochód o nr nadwozia [...] rok produkcji 2007. Z dokumentacji sporządzonej przez niemieckie organy administracyjne (stanowiące odpowiednik karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego) wynikało, że jest to pojazd ciężarowy z zamkniętą skrzynią. W dniu [...] stycznia 2008 r. skarżący sprzedał ww. samochód na rzecz firmy leasingowej, która następnie odsprzedała go R. K.. Samochód został zarejestrowany w Polsce w dniu [...] stycznia 2008 r. jako ciężarowy z 5 miejscami siedzącymi.
Powołując się na przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm. - dalej powoływana jako u.p.a.) w szczególności art. 2 pkt 1 w zw. z poz. 59 zał. nr 1 do ww. ustawy, organ podatkowy I instancji uznał, że ww. pojazd spełnia kryteria klasyfikacji do kodu CN 8703 (pojazdu samochodowego przeznaczonego zasadniczo do przewozu osób) i określił stronie podatek akcyzowy w kwoce 18.462 zł. W uzasadnieniu wskazał na definicję samochodu osobowego zawartą w ustawie o podatku akcyzowym oraz jej odniesienie do kodu CN 8703 Scalonej Nomenklatury w związku z art. 3 ust. 2 u.p.a.. Przywołując cechy klasyfikowania towarów do ww. kodu CN organ podatkowy odwołał się wyników dokonanych w dniu [...] maja 2012 r. oględzin pojazdu, z których wynikało, że samochód posiada 5 drzwiową kabinę, wyposażony jest w szyby na całej powierzchni bocznej oraz klapie bagażnika. Ma 5 miejsc siedzących z wyposażaniem zabezpieczającym tj. pasami bezpieczeństwa dla każdej z osób. Nie stwierdzono stałego panelu lub przegrody pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i przednich siedzeń pasażerów a przestrzenia tylną, która może być używana zarówno do przewozu osób jak i towarów. Nie stwierdzono również ławki w części tylnej pojazdu. Samochód posiadał na wyposażeniu dywaniki, klimatyzację sterowaną tylko z przodu, popielniczki 1 szt. w części przedniej pojazdu, uchwyty górne dla pasażerów w części tylnej, głośniki we wszystkich drzwiach - 4 szt., schowki - kieszenie w części tylnej przednich siedzeń - 2 szt., uchwyt na napoje wysuwany spod tylnej kanapy, podłokietniki oraz schowki na tylnych panelach bocznych, rozkładany podłokietnik w części tylnej stanowiący część integralną kanapy, skórzaną tapicerkę jednakową dla wszystkich siedzeń, szyby sterowane elektrycznie, lusterka sterowane elektrycznie, telewizor w podsufitce dostępny dla pasażerów części tylnej z panelem do sterowania umieszczonym między przednimi siedzeniami. W charakterze świadka przesłuchano nabywcę samochodu i jego właściciela R. K., który zeznał, że nie dokonywał żadnych zmian konstrukcyjnych w pojeździe, po zakupie zamontował jedynie tylne pasy bezpieczeństwa, które znajdowały się w bagażniku.