Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I SA/Op 165/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie: Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009r. sprawy ze skargi "A" w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 listopada 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wnioskiem złożonym w dniu 25.08.2008r. i uzupełnionym pismem z dnia 13.11.2008r. skarżący E. M. zwrócił się do Ministra Finansów-Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego.
Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podał, że zamierza nabywać od kontrahenta niemieckiego towar o kodzie CN 3820 00 00 - środek zapobiegający zamarzaniu i posiada na ten wyrób Wiążącą Informację Taryfową (WIT) wydaną przez organy niemieckie. Towar ma skład zgodny ze skażaniem łotewskim, czyli na 1001 objętości spirytusu (czystego etanolu) zawiera mieszankę następujących substancji: izopropylalkohol 3 litry, benzoesan denaturujący 2 gramy oraz 0,05% środka powierzchniowo-czynnego - glikolu ułatwiającego poślizg wycieraczki. W opisie towaru zawartym w przedłożonej wraz z wnioskiem Wiążącej Informacji Taryfowej wskazano z kolei, że opisany wyrób zawiera w swym składzie m.in. alkohol etylowy skażony o zawartości alkoholu od 94 do 98,8 % objętości. Nadto z wniosku wynikało, że opisany wyrób będzie nabywany na terenie Niemiec, ale wnioskodawca nie będzie znał kraju, w którym nastąpi skażenie towaru i może to być skażenie łotewskie, węgierskie lub innego kraju członkowskiego.
W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytania:
czy na ten towar należy mieć skład podatkowy,
czy zostanie nałożony podatek akcyzowy i w jakiej wysokości,
czy można sprowadzić do Polski środek zapobiegający zamarzaniu, który ma w swoim składzie alkohol etylowy skażony na podstawie substancji skażających innych niż polskie lecz zgodne z Rozporządzeniem Komisji (WE) NR 3199/93 z 22 listopada 1993r.