Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. II SA/Wr 793/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak - sprawozdawca Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Protokolant Edyta Forysiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J.K. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania części budynku oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] na podstawie art. 57 ust. 7 w związku z art. 59g ust. 1 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), zwanej dalej "Prawem budowlanym", Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta W. wymierzył J.K. - inwestorowi procesu budowlanego - karę w wysokości 60.000 zł z tytułu nielegalnego użytkowania części budynku przy al. [...] we W., obejmującej segment lokalu użytkowego znajdujący się na drugiej kondygnacji tego budynku.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w związku z otrzymaniem w dniu 3 lutego 2012 r. informacji o użytkowaniu budynku przy al. [...] we W., zawartej w piśmie skierowanym przez adwokata M.W. - działającego w imieniu R.G., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta W. podjął niezbędne czynności wyjaśniające (inspekcyjno-kontrolne) w celu zbadania czy zachodzą podstawy do wszczęcia z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie przystąpienie bez wymaganego pozwolenia do użytkowania wyżej wymienionego obiektu budowlanego.

W dniu 8 marca 2012 r. pracownicy Inspektoratu przeprowadzili kontrolę budynku przy al. [...] we W., w toku której stwierdzono, że na terenie nieruchomości przy al. [...] we W. posadowiony jest budynek biurowo-usługowy dwukondygnacyjny, a część przedmiotowego budynku, tj. segment lokalu użytkowego znajdującego się na drugiej kondygnacji z przeznaczeniem na pomieszczenia biurowe - jest użytkowany. Na drzwiach wejściowych do budynku od strony wjazdu na posesję znajdowała się informacja o treści: "ZE WZGLĘDU NA REMONT WEJŚCIE OD STRONY PARKINGU → PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA". Na drugiej kondygnacji tego budynku od strony północnej (wejście od strony parkingu) znajdowały się pomieszczenia biurowe, w których podczas przeprowadzania czynności kontrolnych obecni byli pracownicy wskazanego przez inwestora najemcy tej części budynku - spółki R. sp. z o.o. Przy swoich stanowiskach pracy znajdowało się około 7 osób. Wyżej wymienione pomieszczenia były wyposażone w meble (biurka, krzesła, fotele, regały, stół konferencyjny) i urządzenia biurowe (komputery, drukarki, telefony). Według oświadczenia inwestora złożonego do protokołu kontroli użytkowana powierzchnia lokalu znajdującego się na drugiej kondygnacji budynku, wynajęta firmie R. sp. z o.o., wynosi ok. 150 m2. W użytkowanych pomieszczeniach dostępne były materiały reklamowe dotyczące firmy A.J. sp. z o.o. zajmującej się prowadzeniem agencji pracy tymczasowej, które załączono do protokołu kontroli. W trakcie kontroli nie stwierdzono użytkowania pomieszczeń znajdujących się na pierwszej kondygnacji przedmiotowego budynku, zmagazynowane były w nich materiały budowlane. Pomieszczenia te były częściowo wyposażone w meble i urządzenia sanitarne. Z dokonanych czynności kontrolnych sporządzono protokół nr 307/2012, do którego załączona została dokumentacja fotograficzna obrazująca fakt użytkowania części przedmiotowego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00