Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. VII SA/Wa 1489/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Machlejd, , Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), Sędzia WSA Paweł Groński, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2013 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2012 r. znak [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez M. S. jest decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego z [...] kwietnia 2012 r. znak: [...], wydana po rozpatrzeniu odwołania skarżącej od decyzji [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z [...] października 2010 r. znak: [...].

[...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] wskazaną powyżej decyzją orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u M. S. choroby zawodowej wywołanej działaniem promieniowania jonizującego - "zaćmy popromiennej", wymienionej w poz. 16 pkt 5 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869) - zwanego dalej rozporządzeniem.

W uzasadnieniu organ wskazał, że na podstawie orzeczenia lekarskiego Nr [...] z dnia [...] października 2006 r. i Nr [...] z dnia [...] grudnia 2009 r. z jednostki orzeczniczej pierwszego stopnia tj. z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] oraz orzeczenia lekarskiego Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2007 r. i orzeczenia lekarskiego Nr [...] z dnia [...] września 2010 r. z jednostki orzeczniczej drugiego stopnia tj. z Instytutu Medycyny Pracy w [...] o braku podstaw do rozpoznania u M. S. zatrudnionej ostatnio w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w [...], ul. [...], na stanowisku technika rtg - nie rozpoznano choroby zawodowej wywołanej działaniem promieniowania jonizującego, tj. "zaćmy popromiennej". Z zebranego materiału dowodowego wynika, że M. S. zatrudniona była na stanowisku technika rtg w SP ZOZ [...] od 19 września 1979 r. z 5 letnią przerwą urlopu macierzyńskiego, a więc 26 lat pracowała w kontakcie z promieniowaniem jonizującym, które jak wykazywały dozymetry indywidualne i pomiary napromieniowania jonizującego wykonywane na stanowiskach pracy przy aparatach rtg nie przekraczało dopuszczalnych dawek ustalonych, jako dawki bezpieczne, nie powodujące zmian chorobowych. W jednostce orzeczniczej pierwszego stopnia tj. w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w [...] choroby zawodowej "zaćmy popromiennej" u M. S. nie rozpoznano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00