Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. II SA/Po 1035/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2013 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. W. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] znak: [...], II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r., znak [...], [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. W. na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1, art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243 poz. 1623 z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 z późn. zm.) nakazał E. K. wykonanie remontu budynku mieszkalnego, jednorodzinnego przy ul. P. w O., polegającego na (1) dostosowaniu obiektu budowlanego do obowiązujących warunków technicznych poprzez wymurowanie ściany szczytowej, zewnętrznej budynku, (2) wymianie przegnitych elementów konstrukcji dachu z przełożeniem dachówek i uszczelnieniem połaci dachu oraz (3) osuszeniu wilgotnych ścian zewnętrznych - w terminie 180 dni od daty doręczenia decyzji. Ponadto organ zakazał użytkowania powyższego obiektu budowlanego do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że E. K. zwróciła się o wydanie decyzji określającej możliwość dalszego użytkowania przedmiotowego budynku mieszkalnego, dołączając zarazem ocenę stanu technicznego tego obiektu budowlanego. W ocenie technicznej wskazano na konstrukcję budynku, która jest pozbawiona ściany szczytowej. Budynek skarżącej został bowiem dobudowany do budynku na sąsiedniej działce bez własnej ściany szczytowej. Wobec rozbiórki budynku sąsiedniego konstrukcja obiektu budowlanego należącego do skarżącej uległa zatem osłabieniu. W obecnym stanie technicznym wspomniany budynek mieszkalny stwarza niebezpieczeństwo zagrożenia utraty zdrowia i życia, gdyż w każdej chwili ściana szczytowa na działce sąsiedniej może się zawalić, pozostawiając budynek skarżącej bez zewnętrznej przegrody. Rozpatrując wniosek skarżącej, organ w pierwszej kolejności rozważył możliwość bezpiecznego zamieszkiwania w budynku, uznając, że jest to aktualnie niemożliwe. Drewniana konstrukcja stropu i drewniany dach w przypadku dalszej degradacji przez nieszczelności w zewnętrznej ścianie i połaci dachu może bowiem doprowadzić do katastrofy budowlanej. Ponadto, konieczne jest wykonanie zewnętrznej ściany budynku, gdyż budynek w świetle art. 3 powołanej ustawy - Prawo budowlane powinien być wydzielony za pomocą przegród budowlanych. Wobec braku jednej z zewnętrznych ścian, obiekt ten traci przymiot budynku, co z kolei dyskwalifikuje go jako obiekt przeznaczony do zamieszkiwania. Mając zatem na uwadze konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu omawianego budynku oraz fakt, że dalsze jego użytkowanie może doprowadzić do katastrofy budowlanej, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał dalszego użytkowania wspomnianego obiektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00