Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. III SA/Kr 423/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Bożenna Blitek ( spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Wojewody z dnia 15 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kwoty pobranych jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja z dnia 15 lutego 2012 r. Nr [...] Wojewody utrzymująca w mocy decyzję Starosty z dnia [...] 2011 r. Nr [...] o odmowie umorzenia S. S. kwoty 12.528,77 zł, będącej częścią kwoty pobranej przez W. S. na podjęcie działalności gospodarczej w roku 2010, obliczonej proporcjonalnie do nieprowadzenia działalności gospodarczej przez W. S. w związku z jego śmiercią, a poręczonych przez S. S.

Decyzja ta została poprzedzona następującymi okolicznościami:

W dniu 19 lutego 2010 r. W. S. złożył w Powiatowym Urzędzie Pracy wniosek o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie w roku 2010 działalności gospodarczej polegającej na układaniu kostki brukowej, prac wykończeniowych w branży budowlanej i usług spawalniczych i wskazał, że wnioskowane środki będą przeznaczone na zakup środków trwałych - maszyn i urządzeń (k. 1 - 5 akt adm.).

W dniu 10 maja 2010 r. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zawarł z W. S. umowę Nr [...] o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego. Zgodnie z § 1 tej umowy Powiatowy Urząd Pracy przyznał wnioskodawcy jednorazowo środki z Funduszu Pracy w wysokości 17.000 zł na podjęcie działalności gospodarczej we wnioskowanym zakresie, która to kwota nie podlegałaby zwrotowi w przypadku dotrzymania warunków umowy w ciągu 12 miesięcy, w szczególności w przypadku prowadzenia w tym okresie przez W. S. działalności gospodarczej. Na mocy tej umowy W. S. zobowiązał się m.in. do "nie zbywania bez zgody Powiatowego Urzędu Pracy zakupionych w ramach umowy środków trwałych" w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej (§ 3 pkt h). W umowie przewidziano rodzaj dokumentów potwierdzających prawidłowe wydatkowanie przez beneficjenta przyznanych środków (§ 5) i zasady zwrotu środków (§ 8), a zgodnie z § 9 umowy, zabezpieczenie zwrotu przez wnioskodawcę przyznanych środków wraz z odsetkami ustawowymi stanowiło poręczenie S. S. (k. 17 - 21 akt adm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00