Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. II SA/Go 43/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Szumilas Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Protokolant referent - stażysta Malwina Tomiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2013 r. sprawy ze skargi K.B. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
1. W dniu [...] maja 2012r. K.B. zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Decyzją z dnia [...] czerwca 2012r. nr [...] Starosta orzekł o uznaniu K.B. z dniem [...] maja 2012r. za osobę bezrobotną oraz odmówił przyznania mu prawa do zasiłku.
Pismem z dnia [...] lipca 2012r. Kierownik Działu w Powiatowym Urzędzie Pracy wezwał K.B. do potwierdzenia w dniu [...] lipca 2012r. gotowości do podjęcia zatrudnienia. W wezwaniu zawarto pouczenie, że niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie i niepowiadomienie w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa, zgodnie z art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008r., Nr 69, poz. 415 ze zm., dalej jako ustawa o promocji zatrudnienia), skutkować będzie pozbawieniem statusu bezrobotnego.
W piśmie do organu z dnia [...] lipca 2012r. K.B. wyjaśnił, że w związku z nieoczekiwanym zabiegiem chirurgicznym był on zobowiązany do przeprowadzenia w dniu [...] lipca 2012r. kolejnych badań lekarskich, na okoliczność czego przedłożył zaświadczenie lekarskie. Z uwagi na powyższe, bezrobotny zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego terminu stawiennictwa. W swym wniosku K.B., powołując się na dyspozycję art. 391 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.; dalej k.p.a.), wystąpił także do organu administracji publicznej o doręczanie korespondencji na adres poczty elektronicznej oraz podał adres do korespondencji - celem wykorzystania w przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art. 46 § 3 k.p.a.