Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Gl 341/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J.L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnego świadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną po ponownym rozpoznaniu sprawy na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w oparciu o art. 9 pkt 14 lit. d) i art. 76 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., nr 69, poz. 415 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą o promocji zatrudnienia...", Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w K., działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta K. odmówiła umorzenia J.L. nienależnie pobranego świadczenia w postaci środków na podjęcie działalności gospodarczej, w wysokości 18.700 zł.
W uzasadnieniu wskazano, że świadczenie to zostało przyznane wyżej wymienionemu na mocy umowy zawartej z nim w dniu [...] r. Następnie jednak - wobec braku udokumentowania i rozliczenia wydatkowania przekazanych w omawianym zakresie środków w wyznaczonym terminie (pomimo, iż termin ten wydłużono na mocy stosownego aneksu) - działając w oparciu o stosowne postanowienia wspomnianej umowy, wezwano go do zwrotu przyznanej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami.
W dniu 4 lutego 2011 r. strona złożyła wniosek o umorzenie wspomnianej należności uzasadniając swoje żądanie brakiem możliwości jednoczesnego spłacania jej rat oraz opłacania składek ZUS i zakupu sprzętu wymienionego w umowie z dnia [...] r. Organ pierwszej instancji wywiódł, iż wniosek ten był kilkakrotnie rozpoznawany i za każdym razem rozstrzygany decyzjami odmownymi (wydanymi odpowiednio [...] r. oraz [...] r.), z których każda była następnie - w wyniku odwołań J. L.- uchylana przez Wojewodę [...]. W wyniku prowadzonego w tym zakresie postępowania administracyjnego ustalono, że wyżej wymieniony nie uzyskuje stałego dochodu i utrzymuje się z pożyczek oraz z będących w jego posiadaniu oszczędności, w kwocie 4.500 zł, ponosząc przy tym miesięczne wydatki z tytułu czynszu (448 zł), składek ZUS (366 zł), wyżywienia (450 zł), opłaty za energię elektryczną (30 do 100 zł), opłaty za Internet (43 zł), opłaty za telefon (około 20 zł), opłaty za gaz (około 30 zł) oraz zakupu węgla (około 66 zł). Z oświadczeń złożonych przezeń w dniach 22 lipca i 5 sierpnia 2011 r. wynika przy tym, że środki na podjęcie działalności gospodarczej, otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy w K. pozostają nadal w jego dyspozycji z przeznaczeniem na realizację projektu, na który zostały przyznane.