Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. II SA/Bk 422/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 07 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J. O. na uchwałę Rady Gminy J. z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę.-
Uzasadnienie
Rada Gminy w J. K. w dniu [...] marca 2003 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy J. D. przyjętym uchwałą z dnia [...] grudnia 1988 r. nr [...] Gminnej Rady Narodowej poprzez dokonanie zmian i przeznaczenie pod powierzchniową eksploatację złóż kopalin surowców ilastych terenu obejmującego działki o nr ew. [...] i [...] oraz części działek [...] i [...] oznaczonych symbolem w planie [...] położonych w K. F. Uchwała została podjęta między innymi na wniosek P. [...] w K., a zmiany dotyczyły przekształcenia terenów rolnych, stanowiących własność przedsiębiorstwa oraz Skarbu Państwa, pod eksploatację udokumentowanych złóż kopalin surowców ilastych.
W 2008 r. dwie z ww. działek, oznaczone w ewidencji nr [...] i [...] stały się własnością J. O. (dalej powoływany również jako: "Skarżący"), przy czym w okresie od 23 marca 2007 r. do 8 czerwca 2008 r. Skarżący był współużytkownikiem wieczystym działki o nr [...], podzielonej następnie na działki o nr [...] i [...].
Pismem z dnia 26 stycznia 2012 r., Skarżący, na podstawie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wezwał Radę Gminy w J. K. do usunięcia naruszenia prawa dokonanego uchwałą z dnia [...] marca 2003 r. nr [...], polegającego na naruszeniu norm prawa materialnego i proceduralnego przewidzianych w obowiązującej na dzień podejmowania uchwały ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 1999 r., Nr 15, poz. 139 ze zm.). Skarżący wskazał na istniejące rozbieżności, pomiędzy uchwałą z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr [...] Rady Gminy J. K., podjętej w związku z przystąpieniem do uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a zaskarżoną uchwałą, w szczególności w zakresie części graficznej uchwał. Wskazał na różne granice obszarów objętych procedurą planistyczną widniejące w graficznych częściach uchwał intencyjnej i zmieniającej. Skarżący wskazał także na naruszenie procedury planistycznej dotyczącej zaskarżonej uchwały, w szczególności poprzez dokonywanie zmian w projekcie przyjętym uchwałą intencyjną przez niewłaściwy organ, nie pokrywanie się obszaru objętego prognozą skutków wpływu ustaleń na środowisko przyrodnicze z uchwałą intencyjną oraz naruszenie art. 53 ust. 1 prawa geologicznego i górniczego (Dz.U. z 1994 r., Nr 27, poz. 96 ze zm.), poprzez brak uzgodnienia z właściwym organem nadzoru górniczego.