Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wa 2806/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi J. sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Burmistrza K. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z 6 czerwca 2012 r. Skarżąca - J. sp. z o.o. w K., zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości.
Przedstawiając stan faktyczny Skarżąca podała, że jest grupą producentów rolnych zrzeszającą producentów owoców i warzyw. Prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji pomidorów szklarniowych. Na potrzeby tej działalności zakupiła i pobudowała sortownie i budynek chłodniczo-składowy. Skarżąca wskazała, że na mocy decyzji Marszałka Województwa [...] z [...] stycznia 2009 r. uzyskała wstępne uznanie za grupę producentów owoców i warzyw oraz zatwierdzenie planu dochodzenia do uznania tej grupy za organizację producentów owoców i warzyw, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2008 r. Nr 11, poz. 70 ze zm.). Skarżąca zapytała czy w tej sytuacji ma prawo stosować zwolnienie z podatku od nieruchomości dla budynków i budowli zajętych i wykorzystywanych wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy. Prezentując własne stanowisko Skarżąca przytoczyła treść art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., zwanej dalej: "u.p.o.l.") i wskazała, że zwolnienie podatkowe przewidziane w tym przepisie przyznano podmiotom, które zostały wpisane do rejestru grup oraz wykorzystują budynki i budowle na wskazane w tym przepisie potrzeby. Zaznaczyła, że ustawodawca nie wskazuje na podstawie jakich przepisów grupa producentów powinna być utworzona czy wpisana do rejestru grup. Skarżąca zauważyła, że pojęcie "grupa producentów rolnych" zdefiniowano w ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), zaś zasady rejestracji grup producenckich w zakresie rynku owoców i warzyw określa ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw.