Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1435/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
(ilekroć w niniejszym uzasadnieniu przepis prawa powołany zostanie bez wskazania aktu prawnego, z jakiego pochodzi, będzie to przepis ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania zaskarżonej interpretacji. Dla określenia tej ustawy będzie również używany skrót "u.p.d.o.p.")
Skarżąca - D. sp. z o.o. w W., 12 grudnia 2011r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Opisując zdarzenie przyszłe wyjaśniła, iż podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Należące do niej nieruchomości, położone w Polsce, zamierza wnieść jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, spółki mającej osobowość prawną z siedzibą na Cyprze oraz spółki mającej osobowość prawną z siedzibą w innym kraju należącym do Unii Europejskiej ("Spółki").
Wartość nieruchomości zostanie określona w wartości rynkowej na dzień wniesienia aportu i wskazana w zmianie umowy spółki na podstawie sporządzonej wyceny. W zamian za aport Skarżąca otrzyma udziały w Spółkach o wartości nominalnej wielokrotnie niższej niż wartość rynkowa aportu. Przy objęciu udziałów wystąpi nadwyżka wartości aportu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów (agio), która to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółek. Suma kwot przekazanych na kapitał zakładowy oraz na kapitał zapasowy lub rezerwowy będzie równa wartości rynkowej przedmiotu aportu. Wartość emisyjna udziałów w Spółkach (cena nominalna powiększona o agio) będzie więc odpowiadać wartości rynkowej aportu.