Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 września 2011 r., sygn. I SA/Kr 1797/10
Sygn. akt I SA/Kr 1797/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 września 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Maja Chodacka (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2011r., sprawy ze skarg "T" Sp. z o.o. w K., na interpretacje indywidualne Ministra Finansów, z dnia 26 lipca 2010r. nr [...], [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżone interpretacje indywidualne, II. określa, że zaskarżone interpretacje indywidualne nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 914, 00 zł (dziewięćset czternaście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonymi interpretacjami indywidualnymi z dnia 26 lipca 2010 r., Nr [...]i Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko strony skarżącej - T. Sp. z o.o. (dalej Spółka), przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wycofania się wspólnika ze spółki osobowej bądź obniżenia wartości wkładu i otrzymania z tego tytułu środków pieniężnych.
Zaskarżone interpretacje zapadły w następującym stanie faktycznym.
Skarżąca Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii ustalenia zakresu opodatkowania tym podatkiem wkładu wycofanego przez Spółkę ze spółki osobowej bądź obniżenia wartości wkładu i otrzymania wypłaty w pieniądzu. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Skarżąca Spółka planuje przystąpić do spółki osobowej prawa handlowego w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości oraz wkład gotówkowy. Zdaniem Spółki, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą VAT. W konsekwencji, Spółka będzie zobowiązana do wykazania VAT należnego na przedmiotowej transakcji. Jednocześnie po stronie Spółki powstanie wierzytelność pieniężna o zapłatę przez spółkę osobową kwoty, równej podatkowi VAT należnemu, a spółka osobowa wystąpi o zwrot podatku naliczonego na tej transakcji.