Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Po 832/12
Dnia 22 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2012 r., nr [...], Wójt Gminy G.[...], na podstawie art. 54 w zw. z art. 64 oraz na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) dalej jako "K.p.a.", po rozpatrzeniu wniosku N. C., odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku garażowego na maszyny rolnicze oraz rozbudowę [...] - usytuowanego bezpośrednio przy niezabudowanej sąsiedniej granicy działki, na nieruchomości położonej w miejscowości [...], gmina [...], oznaczona nr [...], obręb [...] [...].
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że w sprawie nie została spełniona przesłanka wydania decyzji o warunkach zabudowy określona w art. 61 ust. 1 pkt. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą jest zgodność z przepisami odrębnymi. Jak wyjaśniono planowany budynek winien spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.), w szczególności odnoszące się do odległości planowanych budynków do nieruchomości sąsiednich. Z akt sprawy wynika, że planowana inwestycji ma zostać zlokalizowana w granicy działki inwestora (działka nr [...]) oraz działki o nr [...]. Działka o nr [...] stanowi działkę niezabudowaną, o szerokości około [...] m, która jest użytkowana pod uprawy rolnicze. Na całej długości granicy, po obu jej stronach, nie występują budynki zlokalizowane bezpośrednio przy granicy lub w odległości od niej mniejszej niż 4 m. Dla działki o nr [...] nie wydano również decyzji o pozwoleniu na budowę dla budynku usytuowanego w granicy. Okoliczności powyższe wskazują, że dopuszczenie planowanej inwestycji spowodowałoby naruszenie interesu osób trzecich - właścicieli działki nr [...] poprzez spowodowanie pogorszenia warunków prowadzenia upraw rolniczych (ograniczenie dostępu do światła) oraz ograniczenia możliwości zabudowy powyższej działki. Dodatkowo wyjaśniono, że planowana lokalizacja inwestycji narusza przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które określa odległość planowanych budynków od granicy z nieruchomością sąsiednią. Organ I instancji wyjaśnił również, że szerokości działki objętej wnioskiem umożliwia usytuowanie planowanego budynku z zachowaniem odległości określonych w powołanym powyżej rozporządzeniu, jednakże zaproponowana inwestorowi zmiana usytuowania budynku nie spotkała się z jego akceptacją.