Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Łd 570/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant: Marcin Stańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi J. Z. N. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Marszałek Województwa Ł. pismem z dnia [...] zwrócił się do Wójta Gminy W. o uzgodnienie udzielenia J.Z.N., właścicielowi firmy A. s.c. z siedzibą w W., koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego [...] w miejscowości P., obejmującego działkę oznaczoną nr 52.

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Wójt Gminy W. odmówił uzgodnienia koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego na ww. działce. W uzasadnieniu postanowienia wskazał, że zamierzone przedsięwzięcie jest niezgodne z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy W., przyjętym uchwałą Nr [...] Rady Gminy W. z dnia 10 marca 2008 r. Organ zaznaczył, iż stosownie do art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, wydobywanie kopaliny ze złóż wymaga uzgodnienia z wójtem właściwym ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej działalności z przeznaczeniem lub sposobem korzystania z nieruchomości określonym w sposób przewidziany w art. 7 tej ustawy. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ono sposobu wykorzystania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach.

Organ wyjaśnił, że działka nr 52 obręb P. nie posiada planu miejscowego, natomiast w obowiązującym Studium uwarunkowań teren ten występuje jako teren zalesień, w tekście zwany ZLZ. Zgodnie z załącznikiem Nr l "część tekstowa" do ww. uchwały punkt XIV.4.4.: "Kierunki i zasady kształtowania rolniczej i leśnej przestrzeni produkcyjnej", na terenach obecnie użytkowanych rolniczo - przewidzianych do zalesień ZLZ przewiduje się sukcesywne zalesianie, tzn. docelowe przeznaczenia do użytku leśnego, a tymczasowo, do czasu faktycznego zalesienia, do użytkowania rolniczego z zakazem wznoszenia siedlisk oraz innych obiektów związanych z gospodarką rolną, przy dopuszczeniu realizacji sieci i urządzeń infrastruktury technicznej i dróg, w sposób nie kolidujący z nasadzeniami leśnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00