Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Lu 544/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia SO del. Robert Hałabis,, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Specjalista Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi T. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za umieszczenie bez zezwolenia reklamy w pasie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., znak: [...], Prezydent Miasta B. P. nałożył na T. C., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: P. W. "R." z siedzibą w W. karę pieniężną w wysokości 19.768,88 zł za umieszczenie bez zezwolenia zarządcy drogi, w pasie drogowym ulicy J. w B. P. reklamy dwustronnej, nie związanej z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego.

W uzasadnieniu organ wskazał, że przedmiotową reklamę stanowiła konstrukcja umieszczona na lawecie, na której zamocowano reklamę dwustronną, pozostawioną w pasie drogowym ulicy J., jako nośnik informacji prezentujący napis reklamujący osiedle domów jednorodzinnych.

W odwołaniu od decyzji T. C. podniósł, że reklama nie była umieszczona w pasie drogowym, lecz na lawecie postawionej na parkingu, w odległości ponad 10 m od zewnętrznej krawędzi jezdni. Ponadto zarzucił organowi wadliwe przeprowadzenie postępowania dowodowego, poprzez brak przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego geodety na okoliczność zajęcia przez lawetę pasa drogowego.

Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia [...] maja 2012 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. P. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium przywołało przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r., nr 19, poz. 115, ze zm.; dalej jako: u.d.p.), wskazując, że zakazują one umieszczania w pasie drogowym m.in. urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Zajęcie pasa drogowego bez wymaganego zezwolenia zarządcy drogi wiąże się z wymierzeniem kary pieniężnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00