Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Ke 695/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...] 2012 r.
nr [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...] 2012 r. nr [...] w sprawie określenia J.C. zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. w kwocie [...]zł.
W decyzji przedstawiony został stan faktyczny z którego wynika, że J. C. w 2007 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe "A. " J. C. w K. w zakresie sprzedaży węgla drzewnego, brykietu węgla drzewnego, grilli jednorazowych oraz podpałek. Firma "A. " dokonywała w 2007 r. sprzedaży zarówno dla kontrahentów krajowych jak i zagranicznych. Podatnik opodatkowany był podatkiem dochodowym według stawki 19% stosownie do przepisu art. 30c ustawy z dnia
26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), dalej zwana "u.p.d.o.f" i dla potrzeb ewidencyjnych prowadził księgi rachunkowe oraz był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik do kosztów uzyskania przychodów za 2007 r. zaliczył poniesione wydatki z tytułu obciążeń za wadliwy towar w łącznej kwocie 78 807,26 zł na podstawie
5 rachunków wystawionych przez dwie firmy: B. S.p. A. z Włoch oraz C. z Niemiec.
Organ odwoławczy wskazał, że kwestią sporną w sprawie jest zaliczenie przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych rachunkami wystawionymi przez firmę B. S.p.A z Włoch oraz firmę C. z Niemiec podczas gdy wydatki te stanowią odszkodowanie w rozumieniu przepisu art. 23 ust. 1 pkt 19 u.p.d.o.f., co skutkuje wyłączeniem ich z kosztów uzyskania przychodów.