Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Gd 536/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi T. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

T. D. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy S. o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla działki nr [...] w P.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

We wniosku z dnia 1 kwietnia 2011 r. współwłaściciele działki nr [...] - T. D. i W. D. - zwrócili się do Wójta Gminy S. o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla działki nr [...] w P., gmina S. wymaganej w procedurze legalizacji budynku rekreacji indywidualnej/domku letniskowego oraz studni i zbiornika na śmieci wybudowanych w latach 1986-1988 bez decyzji o pozwoleniu na budowę na działce stanowiącej własność inwestora. Do wniosku dołączono mapę do celów informacyjnych w skali 1:2000, dokumentację powykonawczą budowy domku letniskowego, wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej, pomiar lokalizacji domu letniskowego, zapewnienie dostawy energii oraz kserokopię aktu notarialnego poświadczającego nabycie przedmiotowej działki przez wnioskodawców.

Po przeprowadzeniu analizy funkcji i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy a także stanu faktycznego i prawnego terenu określonego we wniosku Wójt Gminy S., na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59, art. 60 ust, 1 i 4, art. 61, art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) decyzją z dnia 5 września 2011 r. odmówił ustalenia warunków zabudowy. W ocenie organu ustalenie warunków zabudowy w niniejszej sprawie nie jest możliwe, gdyż inwestycja nie spełnia wymogów wynikających z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Organ wyjaśnił, że działka objęta wnioskiem, położona jest na terenie na którym nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla potrzeb rozstrzygnięcia wyznaczono obszar analizowany o wielkości trzykrotnej szerokości frontu działki, tj. ok. 117 m wokół tej działki. W wyniku analizy cech i funkcji zabudowy stwierdzono, że w obszarze analizowanym nie występuje ani jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, która jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu, w związku z czym nie została spełniona przesłanka wymieniona w pkt 1 art. 61 ust. 1 ustawy. Nie został spełniony warunek dostępu do drogi publicznej (art. 61 ust. 1 pkt 2), bowiem działka przylega do drogi leśnej stanowiącej własność osoby fizycznej, wnioskodawca udokumentował prawo korzystania z tej drogi, jednak droga ta nie spełnia warunków i parametrów drogi służącej do obsługi terenów zurbanizowanych. Na analizowanym obszarze nie ma sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w ocenie organu inwestor nie spełnił warunku wynikającego z art. 61 ust. 1 pkt 3. Teren wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych z tego względu że stanowi las, a zatem niespełniony został również warunek z art. 61 ust. 1 pkt 4. Niespełniony jest także warunek zgodności z przepisami szczególnymi, bowiem działka leży w strefie objętej zakazem lokalizowania obiektów w odległości mniejszej nże 100 m od linii brzegowej jeziora, wynikającym z uchwały nr [...] Sejmiku Województwa P. z 28 kwietnia 2010 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w województwie p. (Dz. Urz. z 2010 r. Nr 80 poz. 1455) i nie ma możliwości zachowania wymaganej odległości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00