Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Bk 376/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: maj, czerwiec, lipiec, październik, listopad i grudzień 2008 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] maja 2012 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Panu M. K. (dalej powoływany jako "Skarżący"), kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za maj, czerwiec i lipiec 2008 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za październik, listopad i grudzień 2008 r.

Z ustaleń organu kontroli skarbowej wynika, że Skarżący prowadził w 2008 r. niezarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie handlu motocyklami. W roku tym kupił w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej 14 motocykli, zgłoszonych

w Polsce do odprawy celnej 18 kwietnia 2008 r. Następnie na przestrzeni 3 miesięcy

od sprowadzenia, 11 z nich sprzedał. Zdaniem organu, czynności sprzedaży motocykli Skarżący wykonywał samodzielnie, w sposób częstotliwy, co wyczerpuje przesłanki działalności gospodarczej wymienione w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej w skrócie "u.p.t.u."). Organ stwierdził przy tym, że limit obrotu w wysokości 50.000 zł, który uprawnia do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 113 ust. 1 u.p.t.u., Skarżący przekroczył w maju 2008 r. W związku z tym był on zobowiązany do prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku, składania deklaracji podatkowych i wpłacania kwot podatku należnego na rachunek urzędu skarbowego. Przy rozliczeniu podatku organ kontroli skarbowej uwzględnił podatek naliczony, wynikający z dokumentów odprawy celnej zakupionych w USA części motocyklowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00