Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wa 873/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: WSA Emilia Lewandowska (spr.) WSA Maria Tarnowska Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi H.F. i [...] Stowarzyszenia [...] w W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy pozwolenia na podział zabytku oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z [...] lutego 2012 r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w W. z [...] września 2011 r. nr [...] odmawiającą pozwolenia na podział zabudowań [...] znajdujących się na działce nr [...] w B. zgodnie z dokumentacją "Projekt wydzielenie samodzielnych lokali w budynkach mieszkalno-gospodarczych [...] opisanych w KW nr [...] Sądu Rejonowego w J." wykonaną w grudniu 2010 r. przez mgr inż. R.D. i inż. M.W..
Z ustaleń organu wynika, że właścicielka nieruchomości H.F. i [...] Stowarzyszenie [...] z siedzibą w B. - biorący użyczoną nieruchomość wystąpili z wnioskiem o pozwolenie na dokonanie podziału prawnego zabudowań [...] znajdujących się na działce nr [...] w B. zgodnie z załączonym projektem. Materialnoprawną podstawę decyzji w takich sprawach stanowi przepis art. 36 ust. 1 pkt 8 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Przedmiotem prowadzonego postępowania administracyjnego, jest wydzielenie samodzielnych lokali w budynkach mieszkalno-gospodarczych [...], stanowiących integralną część wpisanego do rejestru zabytków zespołu [...] w B. gm. [...], dla ustanowienia odrębnej ich własności.
Analiza materiału zgromadzonego w sprawie w oparciu o przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a zwłaszcza art. 4 ust. 2 tej ustawy, pozwala uznać, że wnioskowany podział nie jest możliwy do zaakceptowania ze stanowiska konserwatorskiego.