Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Wa 1742/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski, Janusz Walawski, Protokolant Referent stażysta Aleksandra Olczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. oddala skargę , 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz r. pr. G. R. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) oraz kwotę 55,20 zł (słownie: pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) stanowiącą 23% podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją nr [...] z dnia [...] maja 2012 r., na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)

W uzasadnieniu podał, że nie zostały wykazane szczególne okoliczności, wskutek których zmarły nie nabył uprawnień do świadczenia w zwykłym trybie, a ponadto wobec orzeczenia wyrokiem Sądu Okręgowego w T. z dnia [...] grudnia 2005 r. separacji małżeńskiej, wnioskodawczyni nie jest członkiem rodziny po ubezpieczonym, gdyż w chwili jego śmierci nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy M. G. uznała powyższą decyzję za krzywdzącą i wskazała na swój zaawansowany wiek (64 lata) skutkujący niemożnością wykonywania zatrudnienia. Podała, że całe życie opiekowała się dziećmi, a mąż utrzymywał rodzinę. Podniosła również, że mąż stracił stałą pracę ze względu na chorobę alkoholową, która winna być potraktowana jako okoliczność szczególna w świetle orzecznictwa sądowoadministracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00