Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Łd 1406/12

 

Dnia 19 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia NSA Paweł Janicki Protokolant: Asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2012 roku sprawy ze skargi C. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1406/12

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z [...] określającą C. K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.

Organ odwoławczy wskazał, iż w wyniku postępowania kontrolnego stwierdzono u podatnika, który w kontrolowanym okresie zajmował się hurtowym obrotem paliwami płynnymi, między innymi nieprawidłowości związane z zawyżeniem podatku naliczonego za miesiące styczeń-grudzień 2005 r. na skutek odliczenia podatku z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa od następujących firm: FHU "A" - A. W., PW "B" - M. M., "C" Sp. z o.o. i "D" Sp. z o.o.

Organ pierwszej instancji uznał, iż czynności udokumentowane fakturami wystawionymi przez te podmioty w rzeczywistości nie zostały dokonane. W związku z tym organ kontroli skarbowej w dniu [...] określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe w VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2005 r. W ocenie organu podatnik w sposób świadomy i konsekwentny dokonywał w 2005 r. zakupu paliwa niewiadomego pochodzenia od kontrahentów, o których wiedział, że stwarzają jedynie pozory prowadzenia działalności gospodarczej.

W odwołaniu od decyzji pierwszoinstancyjnej podatnik zarzucił naruszenie:

art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej "ustawa o VAT") oraz § 14 ust. 2 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uznając, że przepisy te nie miały zastosowania w sprawie oraz art. 187 § 1 i art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "O.p."), poprzez błędne ustalenie stanu faktycznego i przyjęcie, że zakwestionowane transakcje miały charakter fikcyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00