Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Kr 1234/12
Sygn. akt I SA/Kr 1234/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 grudnia 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędziowie: WSA Maja Chodacka, WSA Stanisław Grzeszek, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2012 r., sprawy ze skargi "U" s.c. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 10 kwietnia 2012 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
"U" s.c. D.D., B. D. w K. (dalej: "wnioskodawca"; "Spółka") zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z likwidacją szkód.
W złożonym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie działalności związanej z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat PKD 66.21.Z. Działalność ta polega na świadczeniu zakładom ubezpieczeń za wynagrodzeniem, usług w zakresie oferowanych przez te zakłady ubezpieczeń majątkowych, ubezpieczeń assistance i postępowań regresowych określonych w art. 3 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 2010 r. nr 11, poz. 66 ze zm.). Wnioskodawca szczegółowo określił na czym świadczenie usług będzie polegało, podając min. przyjęcie zgłoszenia szkody; zakładanie akt szkodowych i ich kompletowanie; udzielenie ubezpieczonemu informacji o jego prawach i obowiązkach wynikających z ogólnych warunków umowy i przepisów KC; dokumentowanie rozmiarów szkody i podejmowanie działań zmierzających do jej zmniejszenia; sprawdzenie uprawnień ubezpieczonych do uzyskania pomocy; wykonanie oględzin uszkodzonego pojazdu (stwierdzenie uszkodzeń pojazdu, wykonanie dokumentacji fotograficznej) i miejsca zdarzenia; weryfikacja czy nie zachodzi próba oszustwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego (dalej "TU") lub wyłudzenia odszkodowania; wprowadzenie wszystkich danych dotyczących każdej szkody do centralnego systemu obsługi ubezpieczeń TU; ustalenie odpowiedzialności TU z polisy; ustalenie i wyliczeniu wartości szkody zgodnie z obowiązującymi przepisami; przyznanie odszkodowania lub odmowa wypłaty odszkodowania; wystawienie polecenia wypłaty do księgowości TU i do poszkodowanego; ponoszenie konsekwencji finansowych za błędną decyzję lub nieprawidłową wypłatę odszkodowania; występowanie z regresem do Towarzystw Ubezpieczeniowych i winnych szkody.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right