Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Kr 1547/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 1547/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 grudnia 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Nina Półtorak, Sędzia: WSA Ewa Michna (spr.), Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2012 r., sprawy ze skarg Biura "S" Spółka jawna w K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 31 lipca 2012 r. Nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],, w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2003 r. - skargi oddala -

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie po ponownym przeprowadzeniu postępowania (m.in. na skutek uchylenia przez sąd administracyjny poprzednich decyzji) siedmioma decyzjami z dnia 14 marca 2012 r. określił Biuru Turystycznemu "S" Spółka Jawna E. N-B i W. B. w K. (dalej zwanej "Spółką") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca - grudnia 2003 r.

W uzasadnieniu organ kontroli skarbowej powtórzył, co do zasady, ustalenia faktyczne (przedstawione w poprzednio wydanych decyzjach, uchylonych wyrokiem WSA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2009 r. I SA/Kr 516/09). Wskazał, że Spółka świadczyła usługi polegające na organizowaniu imprez, turystycznych w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych ( Dz.U. z 2004r. nr 223. poz.2268 ze zm.), będąc organizatorem turystyki w rozumieniu art. 3 pkt 5 tej ustawy. Spółka dokonywała sprzedaży na rzecz klientów swoich imprez turystycznych bezpośrednio lub za pośrednictwem agentów turystycznych i innych biur podróży, pośredniczących w zawieraniu z klientami umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz Spółki będącej organizatorem imprezy.

Ceny świadczonych usług turystycznych Spółka określała dwuczęściowo: część odpłatności podawała w walucie polskiej, a część w walucie obcej. W wystawionej fakturze Spółka ujmowała jedynie część odpłatności za imprezę turystyczną określoną w umowie w złotych i wpłaconą w Polsce. Również tylko tę część ujmowała w rejestrach sprzedaży. Pozostałej części odpłatności, określonej w walucie obcej i wpłaconej przez uczestnika imprezy turystycznej poza granicami kraju, Spółka nie ujmowała ani w prowadzonych rejestrach sprzedaży, ani w wystawionych fakturach. W konsekwencji, zdaniem organu, zaniżyła obrót stanowiący podstawę do wyliczenia należnego podatku od towarów i usług. Organ realizując przy tym wskazania zwarte w ww. wyroku WSA w Krakowie, przesłuchał jako świadków, siedmiu, wskazanych przez Spółkę, uczestników imprez pobytowych zorganizowanych w 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00