Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. IV SA/Gl 133/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. T. na uchwałę Zarządu Powiatu T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie spraw dyrektorów szkół oddala skargę.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia [...] r., nr [...], Zarząd Powiatu w T. odwołał bez wypowiedzenia z dniem 31 grudnia 2011 r. P.T. z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w T. Uchwała została podjęta po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, w oparciu o art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 38 ust. 1 pkt 2 w związku art. 5c pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
W uzasadnieniu uchwały powołano się na aresztowanie pracownika Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w T. podejrzanego o molestowanie seksualne nieletniego wychowanka, a także podejrzanego o przypadki molestowania innych wychowanków. Zdaniem organu Dyrektor Ośrodka ponosi pełną odpowiedzialność za brak nadzoru nad pracą podległego mu personelu, bowiem wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i wychowankom, w szczególności odpowiada za ich życie i bezpieczeństwo w czasie trwania zajęć organizowanych przez szkołę, jak również w trakcie całodobowego pobytu w Ośrodku. Uwzględniając wyniki kontroli doraźnej przeprowadzonej przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w B. przedstawione w piśmie z dnia 8 września 2011 r. nr [...] (brak nadzoru pedagogicznego dyrektora nad działalnością internatu wchodzącego w skład Ośrodka, nieprawidłową organizację dyżurów nocnych w internacie, nieprzestrzeganie przez wychowawców przepisów prawa w zakresie prowadzonej dokumentacji, niedostateczny nadzór kierownika internatu nad przebiegiem dyżurów wychowawców, zatrudnienie wychowawczy internatu niezgodnie z kwalifikacjami), oraz brak nadzoru nad postępowaniem swojego podwładnego w stosunku do wychowanków Ośrodka i spowodowanie tym postępowaniem szkody psychiczno-moralnej u dzieci, za których bezpieczeństwo na terenie placówki ponosił pełną odpowiedzialność, Zarząd Powiatu w T. uznał odwołanie za w pełni uzasadnione. Dodatkowo powołał się na pozytywną opinię Kuratorium Oświaty w K. w sprawie odwołania Dyrektora Ośrodka z dniem 31 grudnia 2011 r.