Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. I SA/Kr 1419/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 1419/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 listopada 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2012 r., sprawy ze skargi W. T., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 15 maja 2012 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że wymienione w pkt I decyzje nie mogą być wykonane do chwili prawomocności wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 228 zł (dwieście dwadzieścia osiem złotych).

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 lutego 2012 r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy O. dokonał wymiaru podatku od nieruchomości należnego od W.T. za rok 2012, ustalając należny podatek na kwotę 5.706,00 zł. W decyzji wskazano powierzchnię opodatkowanych gruntów oraz budynków, a także zastosowane stawki podatku od nieruchomości. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegały części budynków pozostałych o powierzchni użytkowej 237,11 m2 i części budynków zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej 154,52 m2. Ponadto podatkiem objęto grunty związane z działalnością gospodarczą o powierzchni 1423,00 m2. W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że wymiar podatku dokonano w oparciu o zebrane dowody w postaci informacji podatkowej złożonej przez Podatnika oraz dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez Starostę Powiatu O.

Od powyższej decyzji odwołanie w ustawowym terminie złożył W.T., wnosząc o uchylenie w całości decyzji organu I instancji oraz zarzucił decyzji niewłaściwe naliczenie podatku od budynku w punkcie 11. Odwołujący się wskazał, iż budynek ten jest wyłączony z użytkowania decyzją Powiatowego Nadzoru Budowlanego oraz podniósł, że w sprawie wysokości podatku od nieruchomości toczy się spór już od 2008 roku. Ponadto sprawą sporną jest stawka jaką ma do zapłaty, gdyż stan techniczny w jakim znajduje się obiekt, może wpływać na wysokość stawek podatkowych. Ustawa wprowadza wyjątek w kwalifikacji budynków, które nie są przedmiotowo używane oraz dla budynków nie nadających się do użytku ze względów technicznych. Powyższa opinia wskazuje , że obiekt podlega wyjątkowi w ustawie. Organ podatkowy nie uwzględnia powyższych okoliczności. Wobec powyższego odwołujący się zarzucił również naruszenie prawa materialnego przez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na pominięciu pism Powiatowego Inspektora Nadzoru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00