Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 listopada 2012 r., sygn. I SA/Kr 1161/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 1161/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 listopada 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2012 r., sprawy ze skargi Dyrektora Izby Celnej, na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 30 maja 2012 r. Nr [...], w przedmiocie zwrotu wierzycielowi tytułów wykonawczych, uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej skierował do Naczelnika Urzędu Skarbowego tytuły wykonawcze z dnia 30.12.2011r. nr [...] [...],[...] [...],[...] [...], wystawione na małżeństwo A. i P. K. wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z ułamkowej części nieruchomości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 23.02.2012r nr [...] orzekł o zwrocie wierzycielowi tytułów wykonawczych ze względu na to, że egzekwowany obowiązek został określony niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z decyzji organu administracyjnego albowiem decyzja dotyczyła tylko jednego z małżonków.

Dyrektor Izby Celnej pismem z dnia 15.03.2012r wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia i nakazanie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego przyjęcie tytułów wykonawczych do realizacji. Wierzyciel uważa, | iż " jeżeli ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w art. 27c wyraźnie różnicuje zobowiązanego i jego małżonka, traktując tylko jednego z małżonków jako zobowiązanego, wówczas - w zakresie egzekucji należności stanowiących zobowiązanie podatkowe - musi to oznaczać, że wymieniony przepis ma zastosowanie właśnie wtedy, gdy tylko jeden z małżonków jest zobowiązanym w rozumieniu ustawy, a drugi takiego statusu nie ma, a jedynie zachodzi podstawa do prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego podatnika i jego małżonka. Jeżeli bowiem zobowiązanym jest tylko i wyłącznie jeden z małżonków to odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe rozciąga się na jego majątek odrębny oraz majątek wspólny zobowiązanego i jego małżonka, a nie obejmuje majątku odrębnego małżonka (...) ". Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Celnej uważa, iż tytuły wykonawcze zostały wystawione prawidłowo w oparciu o w/w art. 27 c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji tj. na podatnika P.K. i jego małżonkę A.K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00