Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 października 2012 r., sygn. I SA/Wr 1067/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant: Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I w dniu 18 października 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi "A"sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A"Sp. z o.o. we W. (dalej: Spółka, Skarżąca) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...]r. nr [...]udzielona w zakresie wykładni przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.: dalej - ustawa o VAT).
Z treści wniosku o udzielenie interpretacji wynika, że wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi szkoleniowe, polegające na organizowaniu szkoleń na rzecz jednostek sektora finansów publicznych. Od pewnego czasu Spółka korzysta ze zwolnienia w podatku VAT w związku z otrzymaną , korzystną dla siebie interpretację indywidualną. Do czasu otrzymania interpretacji Spółka opodatkowywała świadczone usługi szkoleniowe według stawki podstawowej. W związku z otrzymaną interpretacją korekty wymaga obecnie ponad kilkadziesiąt faktur.
W odniesieniu do tego stanu faktycznego zadano pytanie: czy Spółka ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez wszystkich nabywców usług?
Przedstawiając własne stanowisko Spółka odwołała się do treści art. 29 ust. 4a ustawy o VAT i stwierdziła, że powyższy przepis w świetle wyroku TSUE z dnia 26 stycznia 2012 r. , sygn. akt C-588/10 uprawnia Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania bez konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru faktur korygujących VAT przez kontrahentów. TSUE co prawda uznał, że sam wymóg posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury jako warunek obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT za mieszczący się w zakresie warunków, o jakich mowa w rat. 90 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE, jednak zastrzegł że jeżeli uzyskanie przez podatnika, będącego dostawcą towarów lub usług, tego rodzaju potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można mu odmówić wykazania przed organami podatkowymi danego państwa członkowskiego przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right