Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 października 2012 r., sygn. II SA/Wr 517/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Protokolant Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2012 r. sprawy ze skargi M. B.-L. i M. L. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki samowolnie rozbudowanej części budynku mieszkalnego tj. ganku wraz z prowadzącymi do niego schodami I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji w części nakazującej rozbiórkę schodów; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w zakresie określonym w pkt I; III. w pozostałej części skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], podjętą na podstawie art. 48 ust. 1 w związku z art. 48 ust. 4 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) oraz art. 104 kpa, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie W. nakazał M.B.-L. i M.L., jako inwestorom, rozbiórkę samowolnie rozbudowanej części budynku mieszkalnego, położonego na działce nr 56/2 przy ul. K. 23 w W., gmina M., to jest ganku wraz z prowadzącymi do niego schodami, oraz uporządkowanie terenu.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że dnia 28 kwietnia 2010 r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Powiecie W. wpłynęło pismo H.J. z prośbą o rozpatrzenie sprawy dotyczącej "...wybudowania przybudówki i komina..." do budynku mieszkalnego w W. przy ul. K. przez M.L. i M.B.-L.. Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania organ I instancji podkreślił, że Starosta Powiatu W. i Gmina M. poinformowali, że nie zostały wydane pozwolenia, ani nie przyjęto zgłoszeń, dotyczących przedmiotowej rozbudowy. Wobec powyższego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte na żądanie strony w sprawie samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego, to jest dobudowy ganku wraz z wykonaniem do niego schodów. Organ wskazał, że inwestorzy podczas oględzin 15 lipca 2010 r. poinformowali, że ganek ten wraz ze schodami został wybudowany w miejsce wcześniej istniejącego ganku o konstrukcji drewnianej, będącego w złym stanie technicznym. Podczas oględzin nie stwierdzono jednak żadnych pozostałości "starego" ganku oraz schodów, co - zdaniem organu I instancji - wskazuje na to, że wszystkie elementy przybudowy zostały wykonane na nowo. Powiatowy Inspektor zaznaczył, że odtworzenie od podstaw (czyli odbudowa) wcześniej istniejącego elementu budynku mieszkalnego, np. ganku, połączonego konstrukcyjnie z główną bryłą budynku, zgodnie z art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego stanowi budowę. Tak więc dokonując opisanych robót budowlanych bez wcześniejszego pozwolenia na odbudowę ganku, bądź rozbudowę budynku mieszkalnego, inwestorzy dopuścili się samowoli budowlanej, sankcjonowanej przez przepisy art. 48 i 49 ustawy Prawo budowlane, określające procedurę "legalizacji" niektórych samowoli budowlanych poprzez doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem oraz wniesienie opłaty legalizacyjnej. Ponadto, biorąc pod uwagę w szczególności ustalenia dowodu z oględzin oraz dokonanie analizy technologii wykonania dobudowanego ganku, organ stwierdził, że obiekt powstał po 1995 r., wobec czego zastosowanie ma tutaj ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00