Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 października 2012 r., sygn. II SA/Sz 367/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz /spr./, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 października 2012 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącego J. B. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, decyzją z dnia [...] r. na podstawie art. 104 § 1 i § 2 k.p.a. i art. 5 pkt 4a ustawy

o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2010 r. Nr 21, poz. 105) po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej u J.B. nie stwierdził choroby zawodowej - przewlekłe [...], które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej [...] z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV 1) poniżej [...] % wartości należnej, wywołane narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej co najmniej w 30 % przypadków stwierdzono na stanowisku pracy przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń wymienioną w poz. 5 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ustalił następujący stan faktyczny.

J.B. [...] r. został skierowany przez lek. W.Z. na badania jednostki orzeczniczej I stopnia - Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej - przewlekłe o [...], które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV 1) poniżej [...] % wartości należnej, wywołane narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej były przypadki stwierdzenia na stanowisku pracy przekroczeń odpowiednich warunków higienicznych. Jednostka orzecznicza I stopnia przeanalizowała zgłoszone dolegliwości, między innymi rozpoznaną w [...] r. przewlekłą [...], oraz wykonała badania ogólnolekarskie i konsultację pulmonologiczną. Jednostka orzecznicza I stopnia stwierdziła między innymi w badaniu fizykalnym -[...], badanie spirometryczne z dnia [...]. Jednostka orzeczenia I stopnia uznała, na podstawie przeprowadzonych badań i oceny narażenia zawodowego, iż brak jest podstaw do rozpoznania u J.B. choroby zawodowej i dnia [...] wydała orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej poz. 5 wykazu chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawie zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). J.B. nie zgodził się z orzeczeniem i złożył wniosek o ponowne badanie. Sprawę przekazano do Instytutu Medycyny Pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00