Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 października 2012 r., sygn. I SA/Ol 293/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca), sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Protokolant referent stażysta Jakub Gosk, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 11 października 2012r. sprawy ze skargi P. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2005r. I. oddala skargę II. zasądza na rzecz radcy prawnego od Skarbu Państwa ( Kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie) kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek VAT według stawki 23% tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia "[...]" wydaną na podstawie art. 245 § 1 pkt. 2 w związku z art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, którą, po wznowieniu postępowania, odmówił uchylenia decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w sprawie określenia P.U. zobowiązań w podatku od towarów i usług oraz określenia podatku do zapłaty za miesiące od stycznia do sierpnia 2005r.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało podjęte w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił P.U. zobowiązanie w podatku od towarów i usług oraz podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2005r. W toku postępowania kontrolnego podatnik nie przedstawił dokumentów źródłowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (faktur VAT i ewidencji dotyczących zakupu i sprzedaży). W oparciu o jego wyjaśnienia ustalono kontrahentów i na podstawie przedstawionych przez nich faktur VAT ustalono podatek naliczony od dokonanych zakupów, jak też wysokość podatku należnego związanego ze sprzedażą towarów. Ponadto na podstawie zebranych dowodów stwierdzono, że P.U. w okresie styczeń-sierpień 2005r. wystawił faktury VAT dokumentujące sprzedaż stelaży meblowych "[...]" oraz stelaży krzeseł firmie A., jak również faktury dokumentujące sprzedaż stelaży meblowych i elementów konstrukcyjnych krzeseł i foteli oraz usługi szycia pokrowców na meble na rzecz firmy B. - T.M., które nie potwierdzały transakcji w nich wykazanych. To stanowiło podstawę do określenia podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.)., zwanej dalej "ustawą o VAT". Weryfikując poprawność rozliczenia podatku należnego organ I instancji uwzględnił również wystawione w dniu 01.06.2005r. faktury korygujące tytułem zwrotu maszyn szwalniczych. Dokumenty te korygowały sprzedaż z dnia 04.09.2004r., której podatnik nie wykazał w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004r. (postępowanie podatkowe zakończone decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 21.11.2005r. znak: USIV/II/4400-19/2005 określającą podatek należny w kwocie 37.730 zł).