Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 października 2012 r., sygn. I SA/Ol 360/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka (sprawozdawca), sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant referent stażysta Jakub Gosk, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 4 października 2012r. sprawy ze skargi J. Ż-C., J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości na 2012r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Prezydent ustalił J.Ż. - C. i J.C. zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości na 2012 r. w łącznej wysokości 193 zł. Jak wynikało z uzasadnienia tej decyzji, w podstawie opodatkowania przyjęto grunty pozostałe o pow. 29 m² oraz lokal niemieszkalny o pow. 26,57 m² położone w O. przy ul. "[...]".
Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem organu I instancji, J.Ż. - C. i J.C. w odwołaniu z dnia 2 marca 2012 r. zakwestionowali wysokość stawki podatku od nieruchomości dla udziału w lokalu nr "[...]", stanowiącym garaż wielostanowiskowy, wskazując, że zastosowanie powinna znaleźć stawka właściwa dla budynku mieszkalnego.
Utrzymując w mocy w/w decyzję organu I instancji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w uzasadnieniu decyzji z dnia "[...]" powołało art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) i lit. e) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej jako: "u.p.o.l."). Organ wskazał, że ustawodawca nie zdefiniował ani pojęcia budynku mieszkalnego, ani pojęcia tzw. budynku pozostałego, w związku z czym organy podatkowe nie mają kompetencji do określenia rodzaju budynku. Podstawę wymiaru podatków stanowią natomiast dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków (art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027 ze zm.), dalej powoływanej jako p.g.k..