Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 października 2012 r., sygn. III SA/Lu 594/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski,, Sędziowie Sędzia SO del. Robert Hałabis (sprawozdawca),, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek,, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 października 2012 r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie umorzenia postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. nr SKO.41/2536/GG/2012 Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania S. N. od decyzji Wójta Gminy z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] o umorzeniu postępowania administracyjnego dotyczącego rozgraniczenia nieruchomości położonych w Z., oznaczonych jako działki nr [...] i [...] oraz przekazaniu z urzędu sprawy do rozpatrzenia sądowi powszechnemu - uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że postępowanie rozgraniczeniowe zostało wszczęte na wniosek H. S. W toku postępowania geodeta uprawniony inż. A. K. dokonał czynności dotyczących rozgraniczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Organ I instancji wskazał, że w wyniku tych czynności przy trwającym sporze granicznym nie doszło do zawarcia ugody przed geodetą i nie ma podstaw do wydania decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 1989 r. Nr 30, poz. 163 z późn. zm.). Zwrócono uwagę, że operat techniczny nr [...] przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, dotyczący wznowienia bądź wyznaczenia punktów granicznych, w swojej zawartości zawiera niezgodny z obowiązującą ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości, protokół ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów, podający jako podstawę prawną rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. Taki tryb ustalenia przebiegu granic działek może być zaś stosowany tylko przy zakładaniu ewidencji gruntów i budynków, a wówczas ostateczna decyzja starosty w sprawie zatwierdzenia operatu opisowo-kartograficznego kończy administracyjne postępowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00