Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 października 2012 r., sygn. II SA/Go 576/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2012 r. sprawy ze skarg I.E. i M.W. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku przedstawienia ekspertyzy technicznej oddala skargi.

Uzasadnienie

[...] kwietnia 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej w skrócie: PINB), wydał postanowienie znak: [...]. Postanowieniem tym, powołując się na art. 81 c ust. 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm., dalej w skrócie: P.b), nałożył na Gminę obowiązek przedstawienia, w terminie do 17 sierpnia 2012 r., ekspertyzy technicznej ustalającej, czy roboty budowlane wykonane w budynku nr 7 przy ul. [...], zrealizowane na podstawie zgłoszenia remontu z [...] lutego 2007 r. z przekroczeniem jego zakresu i samowolnym wykonaniem robót nim nie objętych: instalacji sanitarnej, centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej, są wykonane w sposób prawidłowy (zgodny z warunkami technicznymi) oraz umożliwiający bezpieczne użytkowanie. Ponadto określił, że ekspertyza ta powinna:

- być sporządzona przez osoby dysponujące odpowiednimi do jej zakresu uprawnieniami,

- zawierać kserokopie uprawnień osób ją sporządzających wraz z zaświadczeniem o wpisie na listę odpowiedniej izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień sporządzenia ekspertyzy,

- zawierać schematy instalacji wraz z opisem zastosowanych materiałów,

- zawierać propozycję poprawy wykonanych robót, jeśli zostaną stwierdzone co do nich nieprawidłowości - ze szczególnym uwzględnieniem faktu spełnienia dla kotłowni zlokalizowanej w piwnicy wymogów określonych rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych oraz w Polskiej Normie 87/B-02411 "Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania." Przy opracowaniu ekspertyzy dotyczącej tego zagadnienia należy w pierwszej kolejności udzielić odpowiedzi na pytanie, czy w pomieszczeniu piwniczym może być zainstalowany kocioł o obecnej mocy lub jakiego rodzaju roboty budowlane należy wykonać, by kotłownia odpowiadała przepisom i normom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00