Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 października 2012 r., sygn. II SA/Gd 375/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 10 października 2012 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. K. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia do rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją ostateczną z dnia 2 sierpnia 2004 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał J. P. rozbiórkę obiektu budowlanego o konstrukcji drewnianej pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej wraz z urządzeniem sanitarnym (WC) na działce nr [...] w K. B. , gmina K.
Wobec upływu terminu do wykonania obowiązku rozbiórki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego upomnieniem z dnia 29 października 2010 r. wezwał A. K. do bezzwłocznego wykonania obowiązku rozbiórki, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.
Pismem z dnia 6 listopada 2010 r. A. K. poinformowała,
że w dniu 19 marca 2009 r. zakupiła opisaną na wstępie nieruchomość, w związku czym nie jest stroną postępowania.
Organ egzekucyjny wszczął postępowanie egzekucyjne w sprawie obowiązku rozbiórki opisanego wyżej obiektu budowlanego, doręczając A. K.
w dniu 7 grudnia 2010 r. tytuł wykonawczy z dnia 25 listopada 2010 r.
Następnie postanowieniem z dnia 22 marca 2012 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożył na A. K. grzywnę w wysokości 10.000 zł w celu przymuszenia do wykonania obowiązku rozbiórki opisanych na wstępie obiektów budowlanych. Według organu pierwszej instancji grzywna nałożona we wskazanej wysokości przymusi zobowiązaną do wykonania nałożonego na niego obowiązku rozbiórki i pozwoli uniknąć dalszego uchylania się przez niego od wykonania orzeczonego obowiązku. Wysokość grzywny nie przekracza granic wyznaczonych przez zasady ogólne postępowania administracyjnego w administracji, a w szczególności zasady racjonalnego działania i zasady niezbędności.