Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 października 2012 r., sygn. I SA/Gd 672/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 października 2012 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w z dnia 1 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2006-2010 oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od decyzji Wójta Gminy z dnia 28 października 2011 r. odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2006-2010 w łącznej kwocie 144.489 zł, utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką lub skarżącą), złożyła wraz z pismem z dnia 21 września 2011 r. korekty deklaracji dotyczące podatku od nieruchomości za lata 2006-2010 wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i wnosząc o zwrot wykazanych nadpłat za ww. lata w kwocie łącznej 143.699 zł. Spółka załączyła dowody w postaci odpisu porozumienia z dnia 10 listopada 2010 r. i umowy dzierżawy z dnia 10 listopada 2010r.

Uzasadniając złożenie korekt Spółka wskazała na nieprawidłowe uwzględnienie w złożonych na lata 2006-2010 deklaracjach, jako przedmiotu opodatkowania, niektórych nieruchomości lub ich części składowych (budynków, budowli, gruntów, prawa wieczystego użytkowania gruntów). Ten fakt wynikał z błędnego założenia osób wchodzących w skład zarządu Spółki, że nieruchomości te stanowią własność A Sp. z o.o., podczas gdy w sensie prawnym były własnością B S.A. W odniesieniu do tych nieruchomości przez cały okres objęty korektą A Sp. z o.o. była posiadaczem zależnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00