Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 października 2012 r., sygn. II SA/Gd 169/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w Gdańsku w dniu 17 października 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. i A. O.-C. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 9 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia 4 lipca 2011 r. nr [[...]] wstrzymał roboty budowlane polegające na rozbudowie (w 2008 r.) budynku przy ul. H. w S. i nałożył na A. jako inwestora, obowiązek przedstawienia, w terminie do dnia 30 września 2011 r., następujących dokumentów: zaświadczenia Prezydenta Miasta o zgodności rozbudowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; dwóch egzemplarzy projektu budowlanego wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, sporządzonego przez uprawnioną osobę; oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Decyzją z dnia 28 listopada 2011 r. nr [[...]] podjętą na podstawie art. 48 ust. 1 w związku z art. 48 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, organ pierwszej instancji nakazał A. rozbiórkę rozbudowanej w 2008 r. części budynku przy ul. H. w S: jednokondygnacyjnej (sięgającej do balkonu nad tarasem) konstrukcji drewnianej, wypełnionej szkłem, o wymiarach 3,8m x 1,4m, zabudowującej taras usytuowany w parterze, od strony południowej, wielorodzinnego budynku, przynależny do lokalu mieszkalnego nr [[...]]. Organ stwierdził, że istniejąca uprzednio w ścianie zewnętrznej, przy tarasie, stolarka okienna (dwa okna balkonowe otwieralne i jedno nieotwieralne) została zdemontowana, w związku z czym powstał w ścianie otwór o szerokości 270 cm. Powierzchnię zabudowanego tarasu (5,3 m2) włączono jako funkcjonalnie powiązaną do powierzchni lokalu mieszkalnego nr [[...]]. Zmianie uległa w związku z tym powierzchnia zabudowy całego budynku przy ul. H. w S. Organ pierwszej instancji przedstawił przebieg postępowania z udziałem pełnomocników stron, ustalenia faktyczne i przesłanki prawne nakazu. Uznał, że przedmiotem sprawy jest budowa polegająca na rozbudowie obiektu budowlanego, gdyż poprzez rozbudowę należy rozumieć dobudowywanie nowych obiektów lub nowych elementów, a także powiększenie, rozszerzenie budowli, obszaru już zabudowanego, co wynika z treści art. 3 pkt 6 ustawy Prawo budowlane. A. w wyznaczonym terminie nie złożyła wymaganych dokumentów, a na podstawie przeprowadzonych w dniu 18 października 2011 r. oględzin ustalono, że przedmiotowa rozbudowa nie została rozebrana, wobec czego nakazano inwestorowi rozbiórkę samowolnie rozbudowanej części budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00