Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 września 2012 r., sygn. II SA/Wr 424/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 września 2012 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Twardogórze z dnia 9 lutego 2012 r. Nr XVI.99.2012 w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki nr 131/13 AM1, położonej w obrębie Drogoszowice I. stwierdza nieważność § 1 ust. 3 pkt 8 oraz § 9 zaskarżonej uchwały; II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w zakresie wskazanym w pkt. I sentencji niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Rada Miejska w Twardogórze na sesji w dniu 9 lutego 2012 r. podjęła uchwałę nr XVI.99.2012 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki nr 131/13, AM-1, położonej w obrębie Drogoszowice.

Wojewoda Dolnośląski, działając na podstawie art. 93 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wniósł o stwierdzenie nieważności § 9 ww. uchwały z powodu naruszenia art. 15 ust. ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art. 93 w związku z art. 95 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w związku z art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Motywując wniesioną skargę organ nadzoru wskazał, że w § 9 uchwały określono szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętej zmianą planu miejscowego. Postanowienia w tym względzie Rada ograniczyła do zapisu: "Nie dopuszcza się wykonywania nowych podziałów geodezyjnych poza wydzieleniem terenów wyznaczonych w planie liniami rozgraniczającymi". W ocenie Wojewody przedstawiona regulacja dotyczy materii związanej z podziałem geodezyjnym nieruchomości objętej ustaleniami przedmiotowej uchwały, a nie jak wskazano w tytule § 9, zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości. Mocą zacytowanego przepisu wykluczono bowiem możliwość dokonania podziału geodezyjnego, poza wydzieleniem terenów wyznaczonych w planie liniami rozgraniczającymi. W konsekwencji - zdaniem skarżącego - nie określono w przedmiotowej zmianie planu, zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00