Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 września 2012 r., sygn. VIII SA/Wa 394/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak, Sędziowie Sędzia WSA Renata Nawrot (sprawozdawca), Sędzia WSA Artur Kot, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2012 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu scalenia gruntów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją znak [...] z [...] stycznia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. (Kolegium, organ) działając na podstawie art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i art. 158 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., zwana dalej K.p.a.), po rozpoznaniu wniosku M. K. (skarżąca) o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...] Nr [...] z [...] grudnia 1979 r. zatwierdzającej projekt scalenia gruntów wsi G., w części dotyczącej działek poscaleniowych Nr [...], Nr [...] i Nr [...], orzekł w pkt 1 o stwierdzeniu nieważności decyzji Wojewody [...] Nr [...] z dnia [...] grudnia 1979 r. zatwierdzającej projekt scalenia w części dotyczącej działek Nr [...] i Nr [...], w pkt 2 stwierdził, że decyzja Wojewody [...] Nr [...] z dnia [...] grudnia 1979 r. zatwierdzająca projekt scalenia w części dotyczącej działki poscaleniowej Nr [...] została wydana z naruszeniem prawa, ale nie stwierdził nieważności decyzji w tej części z uwagi na nieodwracalne skutki prawne.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia przedstawiając stan faktyczny sprawy organ wskazał, iż wnioskiem z [...] maja 2006 r. skarżąca zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przywrócenie granic jej działki Nr [...], położonej w G. podnosząc, że tą działkę o powierzchni [...] ha wraz z budynkami kupiła w 1969 r. (akt własności ziemi otrzymała [...] kwietnia 1979 r.). W wyniku przeprowadzonego w 1979 r. scalenia, bez jej zgody i wiedzy, działka uległa skróceniu i zwężeniu, jej powierzchnia zmniejszyła się do [...] ha, uzyskała też nowy numer [...]. Oprócz przedmiotowej działki zarówno przed jak i po scaleniu nie posiadała innych gruntów, zatem w grę nie wchodził ekwiwalent zamienny. W czasie scalenia przesunięto granicę jej działki i w efekcie jej budynek mieszkalny stoi na działce sąsiada (1 m).