Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 września 2012 r., sygn. II SA/Po 395/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2012 r. sprawy ze skargi E. J. i W. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy zatwierdzenia zmiany klasyfikacji gruntów; oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta W. decyzją z dnia (...) grudnia 2011 r., nr (...), wydaną na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287), § 8 ust. 1 i 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 04 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 1956 r. Nr 19, poz. 97 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) orzekł o odmowie zatwierdzenia zmiany gleboznawczej klasyfikacji gruntów położonych w obrębie W. stanowiących działkę nr v, których właścicielami są E. i W. J. (pkt. 1 decyzji) oraz utrzymał stan użytków gruntowych zapisanych w ewidencji gruntów i budynków działki nr (...) jako B-R IIIb (pkt. 2 decyzji).

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wskazał, że na wniosek z dnia (...) lipca 2011 r. złożony przez państwa E. i W. J. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zmiany klasyfikacji gleboznawczej gruntu na działce nr (...) położonej w obrębie W.. Na podstawie zlecenia właścicieli gruntu klasyfikator - G. L. dokonała w dniu (...) czerwca 2011 r. sprawdzenia i oceny klasyfikacji gleboznawczej na działce nr (...) położonej w obrębie W. Sporządzony operat został następnie złożony w Starostwie Powiatowym w W. W trakcie prac polowych klasyfikator wykopał i opisał 3 odkrywki glebowe. Na podstawie cech genetycznych, morfologicznych, struktury gleby, składu mechanicznego poszczególnych poziomów profili glebowych oraz stopnia uwilgotnienia klasyfikator wydzielił i opisał w oparciu o "Komentarz do tabeli klas gruntów" następujący kontur klasyfikacyjny - R IVa-A-3a: gleba w typie bielic, położona w terenie płaskim. Wierzchnie warstwy spiaszczone o składzie mechanicznym piasków gliniastych lekkich zalegających od głębokości ok. 60cm na glinie lekkiej gdzie przechodzenie w podłoże gliniaste jest wyraźne. Gleba odłogowana, porośnięta chwastami. W warstwie próchniczej obecność różnego rodzaju kamieni gruzu i miału ceglanego. Poziom wody gruntowej okresowo za niski. Gleba do uprawy lekka, średnio żyzna, wymaga intensywnego nawożenia. W związku z powyższym klasyfikator ustaliła zmianę w dotychczasowej klasie gruntu w ten sposób, że "grunty rolne zabudowane B-R IIIb" w całości zaliczyła do "gruntów rolnych zabudowanych B-R IVa".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00