Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 września 2012 r., sygn. I SA/Ol 331/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca),, Sędzia WSA Ewa Osipuk, Protokolant Specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 19 września 2012r. sprawy ze skargi R. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 10 stycznia 2010 r. R.B. zwrócił się do działającego z upoważnienia Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.
Opisując w związku z zapytaniem stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, wnioskodawca wskazał, że w dniu "[...]" nabył wraz z żoną od osoby fizycznej nieruchomość rolną o pow. 27,21 ha (działka nr "[...]"), celem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Z treści zaświadczenia Wójta Gminy z dnia "[...]" wynikało, że działka nr "[...]", zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania przeznaczona była do użytkowania rolniczego i w takim celu nieruchomość została zakupiona. Wnioskodawca podał również, iż całe gospodarstwo rolne ma powierzchnię ok. 170 ha. W 2006 r. część zakupionych gruntów rolnych, tj. część działki nr "[...]", podzielił na 45 działek rolnych o numerach od "[...]" do "[...]". Nieruchomości te zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania nr "[...]" Rady Gminy z dnia "[...]" przeznaczone zostały pod zabudowę mieszkalną z dopuszczeniem usług nieuciążliwych. W 2007 r. wnioskodawca dokonał sprzedaży 29 działek, opodatkowując przedmiotowe transakcje podatkiem od towarów i usług. Następnie w 2008 r. sprzedał kolejne dwie działki, a w 2009 roku - jedną. Transakcje te nie zostały jednak objęte VAT. Obecnie wnioskodawca podzielił następną część działki nr "[...]" na 111 działek rolnych z prawem do zabudowy, które ma zamiar w roku 2010 i w dalszych latach sprzedawać. Wnioskodawca podkreślił, iż w chwili sprzedaży wszystkie działki były działkami rolnymi, w związku z czym opłacał podatek rolny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right