Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Po 172/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie WSA Roman Wiatrowski WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi [...] w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika wykazanego w deklaracjach VAT-7 za miesiące od stycznia do maja 2010 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 22 września 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. T., na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, powoływana dalej jako "Ordynacja podatkowa"); art. 2 pkt 13, art. 3 ust. 1, art. 86 ust. 1, ust. 8 pkt 1, art. 87 ust. 1, ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., powoływana dalej jako "ustawa o VAT") odmówił firmie [...] z siedzibą w Niemczech (dalej: Spółka), zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika, wykazanego w deklaracjach VAT-7 za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj 2010r.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że Spółka, będąca podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce złożyła w Urzędzie Skarbowym w N. T. deklaracje VAT-7 za poszczególne okresy rozliczeniowe - od miesiąca stycznia do maja 2010 r. Do deklaracji dołączono wnioski, w których na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy o VAT Spółka wnosiła o dokonanie zwrotów nadwyżki podatku VAT. We wnioskach Spółka podała, że zamierza nadal prowadzić działalność opodatkowaną VAT, niemniej ze względu na trudną sytuację ekonomiczną oraz gospodarczą w ciągu najbliższych 6 miesięcy wątpliwym jest wykonanie czynności opodatkowanych. W związku z powyższym w przeciągu najbliższego półrocza prawdopodobnie po stronie Spółki nie wystąpi podatek należny, z którym powstała nadwyżka mogłaby zostać skompensowana.