Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 września 2012 r., sygn. III SA/Gl 1014/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi I.K. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego (postanowienie o nadaniu rygoru wykonalności decyzji nieostatecznej) oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w K. [...] z [...] r. doręczone [...] r., na podstawie którego nadano rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej o nr [...] z [...] r.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
W dniu [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. wydał decyzję o nr [...] (doręczoną [...] r. - karta 12), na podstawie której określił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym na kwotę [...] zł w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem wyrobów akcyzowych - oleju smarowego w ilości [...] l, dokonanym [...] r. oraz określił kwotę zaległości podatkowej w wysokości [...] zł.
Naczelnik Urzędu Celnego w K. postanowieniem nr [...] z [...] r. (doręczonym [...] r. - karta 8) nadał rygor natychmiastowej wykonalności w/w decyzji nieostatecznej stojąc na stanowisku, iż występuje duże prawdopodobieństwo zaistnienia faktu, że zobowiązanie to nie zostanie wykonane. Zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za lipiec 2006 r. przedawniało się bowiem z dniem [...] r. - po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, tj. od [...] r., co oznacza, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego był krótszy niż 3 miesiące.
Na to rozstrzygnięcie strona wniosła zażalenie zarzucając naruszenie:
- art. 120, art. 121 § 1, art. 122, art. 123 § 1, art. 124 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.- dalej powoływana także jako O.p.), polegające na braku zapewnienia czynnego udziału skarżącej w części postępowania oraz braku dostatecznego wyjaśnienia stanu faktycznego w sprawie,