Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 września 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1264/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2012 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Burmistrza W. z dnia [...] r., nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] G. M. wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji, bądź niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaną przez niego opieką nad niepełnosprawną żoną G. B. Decyzją z dnia [...] Burmistrz W. odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego stwierdzając, iż świadczenie takie mu nie przysługuje, gdyż pozostaje on w związku małżeńskim z osobą wymagającą opieki. W podstawie prawnej powołano m.in. art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. nr 139, poz. 992 ze zm.), z którego treści konkluzja ta miała wynikać.

W odwołaniu od w/w decyzji G. M. wniósł o jej uchylenie i umorzenie postępowania organu pierwszej instancji. Uzasadniając swoje stanowisko stwierdził, iż organ I instancji odmawiając przyznania świadczenia powołał się na literalne brzmienie art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wskazał, iż wykładnia językowa nie ma charakteru bezwzględnego, a w sytuacji gdy ze względu na konsekwencje o charakterze systemowym nie można się na nią powołać, należy więc zastosować wykładnię celowościową i funkcjonalną. Odwołując się do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych uznał, iż pozostawanie w związku małżeńskim z osobą wymagającą opieki nie może pozbawiać prawa do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, gdy wnioskodawca nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zawodowej, w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności realizując ciążący na nim obowiązek alimentacyjny. Wykładnia cytowanego przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych nie powinna prowadzić do rezultatów, które można by uznać za pewnego rodzaju sankcję dla osób pozostających w związku małżeńskim, w którym jeden z małżonków musi opiekować się drugim i nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia ani w inny sposób zapewnienia sobie środków do życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00