Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 września 2012 r., sygn. I SA/Gl 455/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Magdalena Strzałkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2012 r. sprawy ze skargi A S.A. w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej w skrócie: O.p.), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia A S.A. wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2002 w kwocie [...] zł.

2. W uzasadnieniu organ odwoławczy przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania, wszczętego w związku ze złożeniem przez A1 S.A. (poprzednia nazwa A2, A3 S. A., obecnie A S.A.) w dniu 11 stycznia 2007 r. skorygowanej deklaracji na podatek od nieruchomości za rok 2002, w której wykazano nadpłatę w łącznej wysokości [...] zł w części dotyczącej budowli oraz gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w tej wysokości.

2.1. Organ podatkowy pierwszej instancji, postanowieniem z dnia [...] 2007 r., wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2002 r., w wyniku którego w dniu [...] 2011 r. wydał decyzję określającą to zobowiązanie podatkowe, w podanej wyżej wysokości.

2.2. W odwołaniu od decyzji pierwszoinstancyjnej A S.A. z siedzibą w Z. wniosła o jej uchylenie i zarzuciła naruszenie: art. 21 § 3 O.p. poprzez błędne określenie wysokości zobowiązania podatkowego, art. 75 § 4 O.p. przez jego niezastosowanie oraz błędną wykładnię art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) w brzmieniu obowiązującym w roku 2002 (dalej u.p.o.l.) wskutek uznania, że w sprawie zastosowanie zwolnienia podatkowego wyłączają następujące okoliczności: a) infrastruktura kolejowa nie była udostępniana przewoźnikom na równych prawach, b) podatniczka udostępniła infrastrukturę także dwóm niekoncesjonowanym przewoźnikom, c) nie doszło do rozdzielenia u podatniczki zarządzania liniami kolejowymi od wykonywania przewozów kolejowych, d) podatniczka wykorzystywała infrastrukturę kolejową także na własne potrzeby, a także - naruszenie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 2997 r. o transporcie kolejowym (w brzmieniu obowiązującym w 2002 r.) przez jego błędną wykładnię, w świetle której wyodrębnienie rodzajów działalności powinno polegać na wydzieleniu podmiotów w płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00