Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2012 r., sygn. I SA/Wa 476/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie: WSA Dariusz Chaciński WSA Maria Tarnowska (spr.) Protokolant referent Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi W. w W. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej. oddala skargę.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy

1. Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku W. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] października 2011 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] zmienionej decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] - utrzymał w mocy własną decyzję.

2. W uzasadnieniu decyzji Minister Skarbu Państwa podał, że w dniu [...] października 2011 r. wydał decyzję o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kpa, a zarzuty stawiane decyzji z dnia [...] października 2011 r. we wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy dotyczą sposobu uzasadnienia odpowiedzi na zarzuty zawarte we wniosku z dnia 3 lipca 2009 r. o stwierdzenie nieważności decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kpa.

3. Minister Skarbu Państwa ponownie rozpoznając wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2007 r. stwierdził, że w polskim prawodawstwie nie jest podana legalna, czyli ustawowa definicja słowa "przekazanie", dlatego w decyzji przyjęto jego powszechnie używane znaczenie słownikowe. W obowiązującym w dniu wydania decyzji tekście ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) wielokrotnie używano wyrazu "przekazanie". Zdaniem organu, teza zawarta w złożonym wniosku, iż jest to "rozstrzygnięcie nieznane ustawie" wydaje się być nieuzasadniona. Stwierdzenie "przekazanie" użyte zostało w znaczeniu: dawać, przysporzyć - jak i synonimicznie - ustanawiać, ponieważ zgodnie ze znaczeniem słownikowym (Słownik Języka Polskiego - slowniki.gazeta.pl\pl), synonimami wyrazu "dawać" są m. in.: "przekazywać" jak i "ustanawiać".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00